2Korintus 4:7-18
- Kincs cserépedényben elrejtve
- Mi a kincs? Az evangélium és az annak hirdetésére adott megbízás. A békéltetés szolgálata és a békéltetés igéje. 2 Korintus 5:18-19
- Cserépedényben, azaz törékeny testben.
- Istennek így tetszett. Angyalok nem tudnák ugyanilyen erővel bemutatni, mert nekik nem törékeny a testük.
- Miért tette Isten cserépedénybe? Hogy a megmutatkozó erő Istennek tulajdoníttassék. Milyen erő? A keresztről való beszéd ereje és hatása. 1 Korintus 1:18
- Miben érhető tetten ez az erő? A „de” szavacskában. Azaz, hogy a szolgálókat érő hatások ellenére sincs győzelme azoknak. A nehézség nem kerülhető ki, de a hatásuk nem uralkodik el rajtuk.
- Nehéz körülmények
- Ki élheti át ezeket, amit Pál felsorol? Szorongatás, kétségeskedés, üldöztetés, letiprás.
- Ha nem életem át ezt, hálás legyek, vagy elégedetlen?
- A kétségeskedés lehet az élet bármilyen területe miatt, de a többivel csak az találkozik, aki felvállalja és hirdeti az evangéliumot.
- Mikor éreztünk ilyen nehéz körülményeket az életünkben? Úgy látom, nem igazán jellemzi a mindennapjainkat ez a hatás. Ez amiatt van, mert nem hagyjuk működni a cserépedényünkben elhelyezett erőt.
- Ezek a hatások az önként vállalt missziós küldetés következményei lesznek az életünkben. Nem véletlenül mondta Jézus, hogy aki utána akar menni, tagadja meg magát, vegye fel a keresztjét és úgy kövesse őt. Ezek nélkül nem bírja senki ezeket a megpróbáltatásokat.
- Ki élheti át ezeket, amit Pál felsorol? Szorongatás, kétségeskedés, üldöztetés, letiprás.
- Szüntelenül a halál révén állunk Jézusért
- Pál életében ez mindennapi valóság volt. Életét kockáztatta, hogy Jézusról bizonyságot tegyen.
- Kell-e ettől félni ma Magyarországon? Nem. Nem kell halál révén állni, ha beszélünk Jézusról, mégis sokkal visszafogottabbak vagyunk, mint Pál volt.
- Mi ad reménységet, és mi erősít meg?
- Aki Jézust feltámasztotta, minket is feltámaszt.
- Tudunk ebben a reménységben élni és szolgálni? Nem érdekel, mi történik velem, ha meghalok is, akkor is csinálom, mert tudom, hogy feltámadok és Isten elé állok.
- A kegyelem sokasodásának a lehetősége.
- A kegyelem úgy sokasodik, hogy egyre többen fogadják el a megváltó kegyelmet. Ennek pedig az az eredménye, hogy egyre többen adnak hálát Isten dicsőségére.
- Aki a kegyelem által új életet nyer, az fog tudni úgy hálát adni, hogy az Istent dicsőíti.
- A kegyelem csak úgy sokasítható, ha tovább van adva. A kegyelmet hirdetni kell.
- Aki Jézust feltámasztotta, minket is feltámaszt.
- Ezért nem csüggedünk.
- Pedig minden alapot adhatna a csüggedésre. Mégsem valósul meg. A feltámadás hite minden csüggedést félre tud seperni.
- Ennek részlete is le lett írva.
- Ha külső emberünk romlik is, a belső napról napra megújul. Mi lehet a külső ember romlása? Csupán az öregedés okozta folyamatok? Nem, hanem az, amit a szolgálatban szenvedett el Pál.
- 2Kor 11:24-27 A zsidóktól ötször kaptam negyvenet egy híján. Háromszor megostoroztak, egyszer megköveztek, háromszor hajótörést szenvedtem, éjt-napot a mélységben töltöttem; Gyakorta való utazásban, veszedelemben folyó vizeken, veszedelemben rablók közt, veszedelemben népem között, veszedelemben pogányok között, veszedelemben városban, veszedelemben pusztában, veszedelemben tengeren, veszedelemben hamis atyafiak közt; Fáradságban és nyomorúságban, gyakorta való virrasztásban, éhségben és szomjúságban, gyakorta való böjtölésben, hidegben és mezítelenségben.
- Hagytak maradandó nyomot Pál testén ezek a megpróbáltatások? Biztosan. Neki fokozottan romlott a külső embere. Mivel ezeket Jézusért élte át, a belső tudott újulni.
- Megdől a közmondás igazsága, miszerint ép testben ép lélek. Legalábbis a misszióban nem feltétlenül kell erre számítani. Akkor is lehet ép – sőt megújuló, erősödő – a lélek, ha a test romlik.
- Ha külső emberünk romlik is, a belső napról napra megújul. Mi lehet a külső ember romlása? Csupán az öregedés okozta folyamatok? Nem, hanem az, amit a szolgálatban szenvedett el Pál.
- Pillanatnyi, könnyű szenvedés nagy dicsőséget szerez
- Szeretnénk minden mértéket meghaladó dicsőséget? Úgy tűnik, Pál ezt a testi szenvedések következményeiként várja.
- Egy kemény kérdés: Lehet-e komoly missziót folytatni kényelmes életformában?
- A történelem tanulsága szerint nem. Amint jólét alakul ki, azonnal alábbhagy a missziós törekvés.
- A kényelem az egyházat és a világot is akadályozza a kegyelem működésében.
- Most kívánjunk nehéz időszakot, hogy erősebb legyen a misszió? Nem kell, már közeledik. Másrészt a jólétben is szabad vállalni a nehézségeket, hogy továbbadjuk a kegyelem hírét, az evangéliumot.